niedziela, 23 października 2011

Kobiece krągłości- zaszewki i rzędy skrócone w praktyce

Dostałam bojowe zadanie wydziergania sweterka dla dziewczyny z większym biustem. Marta podpowiedziała mi co zrobić, żeby sweterek był dopasowany, mieścił biust i nie podjeżdżał do góry. A teraz ja dzielę się z Wami zdobytą wiedzą. Koniec z workowatymi ciuchami, niedopasowanymi, za szerokimi. Po to Bozia dała krągłości, żeby być z nich dumną.

Dziergałam całość od razu, ale równie dobrze można to zastosować przy dzierganiu w kawałkach. Wszystkie zastosowane liczby są jedynie w celach edukacyjnych, starałam się je dobrać tak, żeby łatwiej było liczyć i nie mają pokrycia z rzeczywistością.

I. Mierzenie!
Te najważniejsze dla nas są:
- obwód bioder (tzn w tym miejscu, gdzie kończyć ma się sweterek),
- obwód talii
- obwód biustu,
- szerokość ramion,
- długość od dołu do talii
- długość od talii do pach
- długość całości na plecach i przodzie (mierzone przez biust)

II. Teraz przeliczamy cm na oczka, (prosta proporcja)
- ob bioder 220 o
- ob talii 192 o
- ob biustu 240 o
- szerokość ramion 92 o
- długości do talii 70rz
- długość do pach 70 rz
- długość na plecach 214rz, na przodzie 224rz

III. A teraz najbardziej skomplikowana sprawa, dalej liczymy + objaśnienia schematu.
1. Nabieramy 220o, rozdzielamy na przody (55o) i tył (110 o). Na talię trzeba spuścić 28o, czyli 7 x 4o w co 10rz. (Wszyscy się zgadzają?)
2. Teraz w co 10rz dodaję 7x 4o, czyli tyle ile spuściłam. Ale do tego, żeby zmieścić piersi brakuje jeszcze 20o, a to nie w kij dmuchał. Te 20 brakujących oczek dodamy w formie zaszewek (fioletowe linie z przodu). Dzielimy liczbę oczek na 2 (bo mamy 2 przody), wyszło 10 o. Dodajemy te 10o mniej więcej 4-5cm boku, oczka dodawałam pojedynczo, tzn. umieściłam marker i dodawałam tylko z jednej strony markera, bliżej boku sweterka. (Rozumiecie o co mi chodzi?) Dodawanie tych 10o skończyłam mniej więcej 8cm od pachy.

3. Zielone line to rzędy skrócone. Dodadzą, razem z zaszewkami, "wypukłości" dzianinie, więc większy biust zmieści się, a sweterek nie będzie podjeżdżał do góry i odsłaniał brzuch. Ja zrobiłam 5 rzędów skróconych, tak żeby ostatni był tuż przed zaszewką. Chodzi o wydłużenie części z plisami pod guziki i dziurki. Pierwszy rząd skrócony był najbliżej boku. (Wiecie o co mi chodzi?) Dojechałam do 5 o przed markerem oddzielającym przód i tył, i zawróciłam. Każdy kolejny rząd skrócony robiłam zostawiając więcej oczek. Rzędów skróconych powinno być tyle ile wynosi różnica między długością mierzoną na plechach i przez biust. U mnie to 10rz, więc 5rz skróconych.

4. Robimy podkrój pachy, tak jak jest we wzorze, albo jak nam wygodniej.

5. Czerwone linie to zaszewki, w których "gubimy" oczka dodane jako fioletowe zaszewki. Po to, żeby ramiona "się zgadzały" i ładnie leżały. Po skomplikowanych wyliczeniach wychodzi, że plecy po zrobieniu podkroju pach powinny mieć 92o, analogicznie przody też powinny mieć tyle. W związku z tym, że wcześniej dodaliśmy 10o do każdego przodu, teraz te 10 o trzeba zamknąć. Żeby ładniej wyglądało to podzielić można na 2 zaszeweczki, po 5 o, albo 6o i 4o. Dłuższa zaszewka, powinna kończyć się mniej-więcej w 1/2 wysokości pachy. Ja zamykałam o 6rz dłuższą i co 4 rz krótszą.

Jak tylko skończę sweterek i dostanę zdjęcia to uzupełnię wpis o przykład na ludziu ;)

5 komentarzy:

 1. trudno wprawdzie u mnie mówić o jakich przesadnie kobiecych kształtach (choć mam jednak nadzieję, że już na pierwszy rzut oka da się mnie odróżnić od chłopca ;) ), ale po prostu lubię rzeczy dobrze dopasowane i w dodatku coraz mniej się boję rzędów skróconych, z całą pewnością więc prędzej czy później zabiorę się za testowanie Twojego opisu. zwłaszcza, że jest bardzo przejrzysty i zrozumiały :) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,
  Pierwszy raz zajrzałam na Twój blog i wszystko wskazuje na to, że będę częstym gościem:) . Fantastyczne i jasne opisy, piękne zdjęcia. Poradnikowe dzieło sztuki po prostu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Należę do kobiet z wybujałymi kształtami kobiecymi i mam nadzieję, że Twój opis pomoże mi zrobić coś dla siebie z bardziej dopasowaną linią. Co prawda rzędy skrócone to dla mnie jeszcze zagadka, ale spróbuję. Bardzo dziękuję za pracę włożoną w instrukcję,
  pozdrawiam, Ela

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za miłe słowa i docenienie pracy :] Mam nadzieję, że instrukcja pomoże. Jeśli będziesz miała jakieś pytania, to pisz. Postaram się odpowiedzieć na każde :]

  OdpowiedzUsuń
 5. niby wiem ale jakoś nie do końca łapie te zaszewski na biuście, rzędy skrócone juz przerabiałam, wiec moze jak poćwicze to wyjdzie

  OdpowiedzUsuń