sobota, 2 lipca 2011

Dzierganie w okrążeniach

...czyli robota na okrągło.
Już któryś raz spotkałam się z pytaniem, dlaczego robótka robiona w kółko, na okrągłych drutach, w okrążeniach, tak irytująco się skręca? I kto jej na to pozwolił???
Odpowiedź jest prosta - ale zacznę od opowiastki.
Kiedy miałam 6 czy 7 lat, moja Babcia nauczyła mnie dziergania. No tak, oczek prawych, powiedzmy sobie szczerze. Li i jedynie. Dzięki temu moja Barbie (a właściwie Gerta) wzbogaciła się o pasiasty, biało-niebieski kwadratowy sweterek bez rękawów. Potem jakoś udało mi się opanować lewe oczka, zaczęłam robić dżersejem i... Okazało się, że moja dzierganina zamiast wyglądać jak pole pełne kłosów, zygzaczkuje się niepokojąco. Oczka nie są symetryczne, jedna połowa wystaje. Och, jak ja się denerwowałam, że krzywo robię...
I dopiero 10 lat po mojej inicjacji robótkowej miałam okazję porozmawiać z innym fachowcem - przyjaciółką mojej Mamy, Mirelką. Mirela popatrzyła na moje wypociny, pokiwała głową i zawyrokowała: "Robisz przekręcone prawe oczka!" Pan Jourdain nie wiedział, że mówi prozą, a ja - że oczka mogą być różne. Ano mogą. Te klasyczne, kontynentalne przydają się przy zwykłym dzierganiu tam i z powrotem dżersejem (ściegiem pończoszniczym) i wszelkimi ściegami dżersejopochodnymi (ażury itp.). Te przekręcone zaś niezastąpione są przy ściegu francuskim (Aha! Stąd właśnie takich nauczyłam się jako pierwszych, sweterek-debiut był robiony samymi prawymi właśnie!), a przede wszystkim w robocie w okrążeniach.
Jak to dokładnie wygląda?
Kiedy przerabiamy zwykłe oczko prawe, zgarniamy włóczkę z palca od góry (włóczka biegnie między palcem a drutem).

O, tak właśnie. To nazywam oczkiem prawym w swoich opisach i tłumaczeniach.
Ale tu widać, że włóczka układa się inaczej. Drut wsuwamy pod włóczkę (przez co biegnie ona między robótką a drutem). To w moich opisach nazywa się oczkiem prawym przekręconym.
 Jest i klasyczne oczko lewe - włóczka zagarniana od dołu.
 A tu oczko lewe przekręcone - włóczka owija się wokół drutu roboczego i wtedy biegnie między drutem a robótką.
Mam nadzieję, że wyjaśniłam różnice jasno, a zdjęcia są w miarę czytelne.
To właśnie sposób przerabiania oczek decyduje o skręceniu się tunelu (czapki, skarpetki, golfu, komina) robionego w okrążeniach.

Trzeba też koniecznie nadmienić, ze to, co tu zostało przedstawione jako oczka przekręcone, niektórzy przerabiają jak zwykłe i odwracają w trakcie przerabiania przeciwległego rzędu. Przyznam, że sama tak robię z oczkami prawymi, bo wychodzą mi znacznie zgrabniejsze :) Na forach te sposoby są opisywane jako klasyczny i heretycki - można sobie pokopać w poszukiwaniu ciekawych dyskusji :)

5 komentarzy:

 1. ooooo, jak dobrze, że tu trafiłam!:-) A ja się właśnie zastanawiałam, czemu mi się to tak skręca i co robię nie tak.... no to lecę próbować:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. fajny blog:), wychodzi na to że ja same przekręcone oczka robie :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. w zwykłej robótce, dżersejem nie-na-okrągło robienie przekręconych prawych (czyli od przodu) jest niezwykle trudne i pracochłonne! :)) oczka aż same się proszą, żeby je przerabiać "po heretycku", natomiast w okragłej robocie - aż się proszą, by robić od przodu, bo na opak, po heretycku jest bardzo ciężko wbijać drut:) pierwsza moja robótka - tuniczka dla córki dżersejem na okrągło ma właśnie takie 3 rzędy potwornie krzywe, bo robiłam od tyłu.... nie wiem, dlaczego ich nie sprułam, kiedy zaczęłam robić po Bożemu, przekręcone i zaczęło się robić prosto:)) ma teraz taki wyraźny odcięty paseczek na tunice..... widać jak na dłoni różnice, a to prawe i to prawe.......

  widać to tutaj:
  http://www.centrumrekodziela.pl/prace/magda0504/tunika--rzepicha-.1412

  http://manualnia.blogspot.com/2011/07/no-i-znowu-przyjdzie-mi-czapy-robic.html


  :))))

  bardzo fajny blog, bardzo potrzebny! pozdrawiam!

  ps. jak czarna dziura dla mnie były tzw dziury w ażurach, gdy w jednym rzędzie robi się narzut a w drugim w opisie jest "przerabiamy na lewo wszystkie oczka".... wtedy mi dziura znikała, więc przerabiała narzut na prawo a opisy traktowałam jako pomyslone!!! aż wpadłam na pomysł przerobienia narzutu na lewo, ale od tyłu - piękne dziury wychodzą! :)) to taki kolejny przykład istoty oczek przekręconych:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajna porada jak skutecznie robić okrążenia z włóczki na drutach. Jak pracuję z włóczką z lnu https://alewloczka.pl/pl/c/Wloczki-z-lnu/17 to właśnie takie okrążenia najlepiej mi wychodzą. Chyba muszę się jeszcze wiele nauczyć.

  OdpowiedzUsuń